Medarbejdere

I sæson 2022/2023 er følgende medarbejdere tilknyttet Folketeatret.

  • Teaterchef: Kasper Wilton

    Regnskabschef: Ralf Rudfeld

    Kommunikationschef: Lotte Undén

    Personalechef: Lone Beier

    Produktionschef: Sophus Mathiasen

    Turnechef: Gitte Hørning

    Arrangementschef: Kamilla Pedersen

    Produktionsleder: Morten Droob

     

    Find kontaktinformationer på ledelsen under menupunktet Kontakt.

  • Bogholder: Carsten Bjerreby

    Chefdramaturg: Ninette Mulvad

    Daglig leder, børne- og unge-afdelingen: Ingrid Alering

    Gruppesalg, foyer og arrangementer: Benedicte Bevensee og Jonas Bromand

    Kommunikationsmedarbejdere: Astrid Thoudal Feder og Karen Munk Ebbesen

    Receptionister: Lone Sams og Nadia Harpøth Adan

    Regnskabsmedarbejder: Denice Hagelberg

    Transport- og logistikansvarlig: Philip Norman Raistrick

  • Altmuligmand: John Pedersen

    Belysningsmester: Lars Schou

    Forestillingsledere: Helle Lindboe Löwén og Lina Løgstrup Brygger, Line Tønder og Marie-Louise Eggert

    Forestillingsleder og scenetekniker: Thomas Mieth

    IT og scenetekniker: Morten Perfort

    Lyddesigner og monitor: Rasmus Overgaard Bunton

    Lydteknikere: Harald Pedersen og Michael Roger Henriksen

    Lysteknikere: Baard Nilsson, Flemming Jensen og Henrik Pihl

    Maler: Cecilie Kondo og Søren Hornemann

    Malersalsleder: Mia Walther

    Maskør: Maria Johnsen

    Maskørleder: Mikaela Artén

    Monitor: Johan Olesen

    Overregissør: Pia Ellegaard Noes

    Regissør og forestillingsleder:  Naja Fribert

    Regissør, rekvisitør og forestillingsledere: Linda Buch og Theresa Stougaard Bro

    Scenemester: Niels Ohmann

    Sceneteknikere: Bent Løck Møller, Bent Schumacher, Jonas Wulff, Lasse Svarre Christiansen og Peter R. Nielsen

    Scenetekniker og påklæder: Anne Mette Grønborg

    Skræddere: Christina Ren Kronby, Mette Højberg Lohmann, Sara Bach Vilandt og Unn Gelting

    Skrædderkonsulent: Oluf ”Luffe” Hansen

    Skræddersalsledere: Helle Jakobsen og Christina Fos

    Smede: Allan Carlsson og Sonny Kenneth Oeftiger

    Snedkere: Hans Holmen og Simon Polli

    Specialteknik: Jan Wonsbek

    Sufflører: Line Lillegaard Staustrup og Susanne Billeskov

    Teaterteknikerelever: Mathias Fremming og Sallie Thomsen

    Tonemester: Steen Larsen

    Turnechauffør: Michael Hansen

    Vicevært: Kim Clemmensen

  • Geir Sveaass

    Gitte Hørning

    Kasper Wilton

    Lotte Undén

    Ninette Mulvad

  • Andreas Flindt, Anna Brøbech, Asger Sørensen, Christoffer Gert Nielsen, Christoffer Gert Nielsen, Clara Demuth, Daniel Engelbreth Laursen, Emil Mercedes Baadsgaard, Emilie Schou, Emma Hornum Inanloo, Emma Olympia Harpøth Mønsted, Emmelie Fausø Schødts, Frederik Winge Andersen, Gustav Sevel Rudolf, Ida Maria Jeppesen, Laura Hagemann Jensen, Marianne Gonnov Bøgelund Madsen, Mathilde Aae Ellebye, Marie Tvarnø, Mikkel Kehlert, Mille Kirkebække, Minou Olivia Bergen Rahmanzadeh, Obada Alkhoraki, Pelle Reynberg, Rikke Oliveira, Rosa Christine Stolpe, Rosa Emilie Riddersborg, Sarah Görür Bendtsen, Sebastian Askevig Pedersen, Smilla Bay Knudsen og Viktoria Egebak Winge.